INTERVIEW, DENIZ BERDAN

02 Kasım 2013

in The Life

denşz

Here comes the second interview for Mercedes Benz Fashion Week Istanbul 2014!Our guest is Deniz Berdan with her cheerful collection! 

DENİZ BERDAN

DESIGNER / TASARIMCI

How was the feedback about your fashion show?

Every opinion is of course valuable for us, but the most important ones are the ones that buyers and fashion writers say. Two important buyers from Beijing and Korea came to MBFWI and they saw the designs at the showroom after the fashion show. Our sales showed that the potential market for our brand is North European countries and Far East. We are in a trade business, and knowing his or her market is crucial cor all designers in long term.

By whom do you care most about the comments made?

The opinions of fashion writers who I value and buyers are so important for me.

Who is the woman of DB Berdan?

The woman of DB Berdan is a young woman who could enjoy herself and her life, is able to make cheerful combinations of multi-pieces, and is able to wear patterns together easily.

We see that you have changed your style many times in the last years, but we see a Deniz with her old style at your collections. Is this done with purpose?

To evolve and maturate with time is so natural and necessary. Actually that sharp line is taking part in our collection.

……………………………………………………..

Defilen ile ilgili nasıl yorumlar aldın?

Bizim için elbette herkesin fikri değer taşır ama en önemlisi satın almacının ve moda yazarının fikridir. Bu sezon MBFWI’a bizim pazarımız için önemli Pekin’den ve Kore’den olmak üzere iki buyer geldi. Defile sonrası showroom’da ürünleri gördüler ve şahsen çok iyi tepkiler aldık. Markamızın pazarının İngiltere başta olmak üzere Kuzey Avrupa Ülkeleri ve Uzakdoğu olduğu geçtiğimiz 2 sezondaki satış grafiği ile belli oldu.  Neticede yaptığımız iş ticari bir konu ve tüm tasarımcılar için pazarını iyi tanımlamak ve bilmek uzun vadede istikrar ve satış için çok önemli.

Defileni en çok kim ya da kimler yorumladığında senin için önem taşıyor?

Önem verdiğim moda yazarları ve satın almacıların fikirleri benim için çok önem taşır.

Deniz’in kadını nasıl bir kadın?

DB Berdan kadını kendinden ve hayatından keyif alabilen, neşeli çok parçalı kombinasyonlar yapabilen ve desen birlikteliklerini rahatlıkla kullanabilen genç bir kadın.

Son dönemlerde tarzını çok değiştirdiğini görüyoruz, koleksiyonlarında ise eski stilini gördüğümüz bir Deniz var. Bu bilinçli bir hareket mi?

Zaman içinde değişmek, gelişmek ve olgunlaşmak çok doğal ve olması gereken bir durum. Aslında koleksiyonumuzda da o keskin çizgi yer alıyor.

Untitled-1

 

 

 

 

Leave a Comment