INTERVIEW, RAINER GENES

09 Ekim 2013

in Miscellaneous

Kaf Dan By Elaidi - Runway - MBFWI S/S 2014 Presented By American Express

2013_10_07 Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul (1)Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul presented by American Express tüm hızıyla devam ederken Harper’s Bazaar için röportaj yapmaya devam ediyoruz.Kasım sayısında yer alacak röportajlardan biri de Mercedes Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı  Rainer Genes ile yaptığımız bu özel sohbet.Devamını Harper’s Bazaar’da okuyacağınız bu röportajın minik bir bölümünü sizlerle yaplaşıyoruz…

Sevgiler,

Moda Tutkusu

1.     Geçtiğimiz sezon Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul için de bir ilkti. IMG tüm bülten ve haberlerde Istanbul’u bir moda başkenti olarak konumlandırıyor. Peki İstanbul sizin beklentilerinizi karşıladı mı? Sizce ne kadar sure içinde İstanbul bu konuma ulaşabilecek?

 

Mercedes-Benz Türk olarak bizim İstanbul’da moda haftasına isim sponsoru olmamızın temel sebebi, İstanbul’un bir tasarım kenti olarak sahip olduğu kapasiteye inanmamızdı. Türkiye özellikle son yıllarda çok yetenekli tasarımcılar yetiştiriyor ve bu tasarımcılar her sezon uluslararası arenada sesini daha çok duyurmaya başladı. Bu yaratıcılığın ve enerjinin İstanbul’u IMG ile ortak hayalimiz olan önce bölgesel, sonra da global bir moda başkenti olarak konumlandırmada temeli oluşturduğunu söyleyebiliriz. Bu sezon IMG ile İstanbul’da ikinci sezonumuz ve gerek produksiyon anlamında, gerekse katılan tasarımcılar ve koleksiyonları anlamında yalnızca bir sezonda ciddi bir mesafe katettiğimizi düşünüyorum. Çok kısa sürede Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’u dünya moda takviminin cazibe merkezlerinden biri olarak konumlandıracağımıza inancımız tam ve bu hedefe en kısa sürede ulaşmak için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

  1. 2.     En sık sorulan sorulardan birini ben de size yöneltmek istiyorum, neden mekan değişikliğine karar verildi? Geçtiğimiz yıllarda ziyaretçiler farklı moda haftası mekanlarında park etme konusunda büyük problemler yaşamışlardı ve bu anlamda Istanbul Modern oldukça avantajlıydı. Park etme ve ulaşım sorunları yaşanmıyordu, defile ya da sunum yapılacak diğer alanlar birbirlerine yakındı. Bu sezon Kuruçeşme Arena’da yaşanabilecek problemler öngörüyor musunuz, trafiğe karşı alınan önlemler var mı?

 

Antrepo 3 bizim de sevdiğimiz ve Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’la birlikte anılmasından mutluluk duyduğumuz bir mekandı. Bu mekanda bu sezon Istanbul Bienali gerçekleşiyor. Kuruçeşme Arena ise gerek olağanüstü konumu, gerekse IMG’nin titiz çalışmaları sonucu ortaya çıkan etkinlik alanı ile İstanbul’u uluslararası alanda tam da istediğimiz şekilde tanıtmamıza olanak sağlayan bir mekan. Trafik konusu ise İstanbul genelinde geçerli bir problem, Kuruçeşme Arena’ya gerek deniz yoluyla, gerek araçla farklı yönlerden kolaylıkla ulaşmak mümkün. Kuruçeşme Arena’nın misafirlerimize fazladan bir ulaşım problemi yaratacağını düşünmüyor ve onları dünya standartlarında bir etkinlik alanında ağırlamaktan gurur duyuyoruz.

Leave a Comment