About

BİZ KİMİZ? ABOUT US

İŞ KADINI, Businesswoman/ Entrepreneur

Üniversitede İşletme bölümünü bitirip, sektörde üst düzey yönetici olarak çalıştıktan sonra kendi markalarını kuran başarılı iki iş kadını…

Two successful businesswoman who established their own brand after working as an executive in private industry after earning their undergraduate degrees in business and management.

MODA TASARIMCISI, Fashion Designer

Türkiye’nin en başarılı moda akademisinde iki yıl boyunca moda tasarım eğitimi alıp, kendi markaları için çalışan iki tasarımcı…

Two designers running their own business as partners after studying fashion design for two years at one of the most popular fashion design schools in Istanbul.

STİL VE YAŞAM KOÇLUĞU, Style and Life Coaching

3 Yılda yaklaşık 600 saatin üzerinde  danışmanlık yaparak  ciddi bir portfolyo oluşturan NLP Uzmanı, sektörün tek “stil ve yaşam koçu”.

The only “style and lifestyle coach” in the industry who is also an NLP expert having built a significant portfolio with more than 600hrs of coaching over the last three years.

STİL DANIŞMANLIĞI ve ALIŞVERİŞ UZMANLIĞI,  Style Counseling and Personel Shopping Expertise

Kişiye özel geliştirdikleri NLP alt tabanlı “Stil Dengesi” methodu ile fark yaratan ve kalıcı bir stil kazandıran sayısız Stil Danışmanlığı ve Alışveriş Uzmanlığı deneyimi.

Extensive style coaching and shopping expertise which makes the difference with “Style Balance” approach based upon the personalized NLP method and which provides a long lasting personal style.

MODA BLOGGERI, Fashion Blogger

Türkiye’de stili ile fark yaratıp Moda otoriteleri tarafından kabul gören, yazıları ile kaliteli bir yaşam tarzını anlatan iki moda bloggerı…

Two fashion bloggers who made a big splash with their own styles and who present a high quality and fashionable lifestyle with their blogs which are well respected by fashion authorities.

MODA EDİTÖRLÜĞÜ, Fashion Editor

Profesyonel yayınlarda moda, trend ve moda haftaları ile ilgili pek çok editörlük deneyimi.

Various editorial experience on professional publications regarding latest trends, fashion weeks and various fashion runway shows.

Ayşegül Afacan Köksal

Moda Tasarımcısı, Stil ve Yaşam Koçu, NLP Uzmanı

Fashion Designer, Style and Life Coach, NLP Expert

Üniversitede İşletme bölümünden mezun olduktan sonra fuarcılık sektöründe üst düzey yönetici olarak çalıştı. Proje Koordinatörü olarak pek çok başarılı fuar organizasyonuna liderlik ettikten sonra aile şirketinde satınalma, satış ve pazarlama bölümlerinde yönetici pozisyonunda görev aldı. 2010 yılında tamamladığı A’dan Z’ye koçluk yetisi kazandıran Certified Coach eğitimini NLP uzmanlığı ile destekledi. 2011 yılında 2 yıllık Moda Tasarım bölümünden mezun olduktan sonra Yasemin Öğün ile birlikte Mybestfriends markasını kurdu.Ortağı ile patentli “Stil Dengesi” methodunun temellerini attıktan sonra Türkiye’nin tek Stil Koçu olarak çalışmaya başladı.

Halen Mybestfriends bünyesinde Moda Tasarımcısı, Stil ve Yaşam Koçu, NLP uzmanı, İmaj Danışmanı ve Kreatif Direktör olarak hizmet vermektedir.

After graduating from college with a business management degree she worked as an executive at the  convention and exhibition industry. After successfully completing numerous convention campaigns, she worked as the purchasing, sales and marketing director at her family company. She complemented her “Certified Coach” degree which allows her to be an A to Z style coach, with the “NLP expert” certificate in 2010. After completing her two-year study at the fashion design school, she founded the “Mybestfriends” brand with her partner Yasemin Ogun. After establishing the “style balance” method with her partner, she continued to work as the only certified “style coach” in Turkey.

Under the Mybestfriends umbrella, she currently provides services as a fashion designer, style and lifestyle coach, NLP expert, image counselor and creative director.

Yasemin Öğün

Moda Tasarımcısı, Stil Danışmanı, Alışveriş Uzmanı

Fashion designer, style coach and shopping expert. 

İşletme bölümünden mezun olduktan sonra, aile şirketinde Satınalma ve Ürün Geliştirme bölümlerinde yönetici olarak çalıştı. 2 ayrı aile şirketinin kurulum ve yükselme dönemine liderlik etti.2010 yılında Moda Tutkusu adlı blogu kurdu ve ortağı Ayşegül Afacan Köksal ile ortak yürütmeye başladı.2011 yılında 2 yıllık Moda Tasarımı eğitimini tamamlarken eş zamanlı olarak Moda Editörlüğü eğitimi aldı.Patentli “Stil Dengesi” danışmanlığını ortağı ile geliştirdikten sonra Alışveriş Uzmanı olarak hizmet vermeye başladı.

Halen Mybestfriends bünyesinde Moda Tasarımcısı, Stil Danışmanı, Alışveriş Uzmanı, Halkla İlişkiler ve Sosyal Medya Direktörü olarak hizmet vermektedir.

After graduating from college with a business management degree she worked at the purchasing and product development departments at her family company. She provided leadership during the establishment and growth of two family companies. In 2011, during her study at the fashion design school, she also studied fashion editorship. She continued to work as the shopping expert after developing the patented “style balance” with her partner.

Under the Mybestfriends umbrella, she currently provides services as a fashion designer, style coach, shopping expert, public relations and social media director.

MYBESTFRIENDS

Mybestfriends Moda ve Tasarım Stüdyosu, 2011 yılında iki genç tasarımcı ve girişimci olan Ayşegül Afacan Köksal ve Yasemin Öğün tarafından kuruldu.

Mybestfriends kişiye özel haute couture tasarımlarının yanında hazır giyim ürünleri de tasarlamaktadır ve bu ürünler Nişantaşı Mybestfriends Tasarım Stüdyo’sunda sergilenmektedir.Ayrıca Hazır Giyim sektöründe yer alan diğer firmalara özel koleksiyon ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

Mybestfriends farklı olmak için farklı davranmanın ve giyinmenin önemini vurgulayan bir tasarım markasıdır.Tek parça ile sade şıklığı savunan Mybestfriends bünyesinde, yalnızca birinci sınıf kumaşlar kullanılarak özel tasarım ve üretim yapılır.

Tasarım ekibi olarak tüm dünyada trend akımı yaratan, dahası trendlere öncülük eden tasarımlar ortaya koymuştur.

 

Mybestfriends fashion and design studio was established by two young designers and entrepreneurs Aysegul Afacan Koksal and Yasemin Ogun.

Mybestfriends designs both ready to wear and haute couture type clothing and accessories and these are showcased at the Nisantasi Mybestfriends Design Studio. In addition, Mybestfriends provides specialized collection and consulting services to other brands in fashion industry.

Mybestfriends is a design brand emphasizing being and acting stylish. Only the highest quality fabrics and materials are used for the special and custom design.

As the design team we have showcased and utilized the latest trends and trendsetting movements worldwide.

Mybestfriends bünyesinde “kişiye özel haute couture tasarımlar” ve “hazır giyim” dışında verilen diğer profesyonel hizmetler:

 

“Stil Dengesi” Yaşam ve Stil Koçluğu

Yaşam Koçluğu & NLP

Alışveriş Danışmanlığı

Stil Danışmanlığı

Dolap Detoksu

Styling

Moda Editörlüğü

“Refresh Yourself” workshop

 

Services within “Mybestfriends” other than personalized and customized haute couture designs and ready-to-wear items

Style Balance and Style Coaching

Lifestyle coaching and NLP

Shopping Counseling

Style Counseling

Wardrobe detox

Styling 

Fashion Editor Services

“Refresh Yourself” workshop

 

INSTAGRAM’IN MODA OTORİTELERİ… Instagram Experts on Fashion

Moda Tutkusu iki moda tutkununun gündelik hayata bakış açılarını anlatan, izleyiciye hem eğlenmeyi hem moda ile ilgili farkındalık yaratmayı vaat eden keyifli ve dopdolu bir blog!
“Sevdiğimiz, aşık olduğumuz “en” lerimizi paylaştığımız bu blogta, gündelik stilimizi, keyifli yazılarımızı keşfettikçe bizden vazgeçemeyeceksiniz!”
Moda Tutkusu keyifle, dostlukla ve sinerjiyle, izleyenlerini renkli ama gerçek bir dünyaya taşıyor.

Her sabah güne başlarken ilham veren Instagram görselleri, trend ve moda haberleri aktaran tweetler ile “7/24 Moda” , bizim sloganımız!

Bizi izlemeye devam edin !!!
Sevgiler,

Ayşegül Afacan Köksal ve Yasemin Öğün

Moda Tutkusu, a dynamic and rich internet blog that promises to raise awareness for fashion and entertainment and also expresses two fashion fanatics’ point of views on their daily lives.
Moda Tutkusu will carry their followers into a colorful and exciting world with companionship and synergy.

Keep following us !!!
Cheers,

Aysegul & Yasemin

{ 7 comments… read them below or add one }